Grzebielin – Ośrodek terapii uzależnień

Detoks-detoksykacja-odtrucie

Detoks czyli odtrucie to zabieg medyczny mający doraźnie oczyścić organizm osoby zatrutej alkoholem. To nie jest leczenie!

bigstock-Alcoholism-Grunge-bleached-p-45287788-1140x340
Organizm alkoholika w zaawansowanym stadium uzależnienia domaga się zwiększonych dawek alkoholu, a na spadek poziomu alkoholu we krwi chory reaguje psychicznym i fizycznym cierpieniem: ma stany lękowe, wpada w depresję, mogą pojawić się u niego omamy, cierpi na bezsenność, poci się, pojawia się drżenie ciała, torsje, biegunki, objawy podobne do grypy itp. By nie cierpieć, chory ponownie więc sięga po alkohol. W efekcie wpada w pijacki ciąg, który może trwać wiele dni, tygodni, a nawet miesięcy. W tym czasie traci apetyt, niewiele je, co dodatkowo osłabia zatruty alkoholem organizm. Chory nie jest w stanie o własnych siłach przerwać tego błędnego kręgu. Pomóc mu może dokonane przez lekarza odtrucie, w trakcie którego organizm alkoholika zostanie „przepłukany”, otrzyma witaminy i płyny odżywcze w formie kroplówki oraz środki zmniejszające poziom napięcia nerwowego.
Zakładane cele leczenia, oprócz odtrucia organizmu, to uznanie i akceptacja bezsilności wobec alkoholu, uznanie potrzeby zmiany i pomoc w natychmiastowym przystąpieniu do dokonywania zmian w stylu życia.
Po detoksykacji i usunięciu objawów zespołu abstynencyjnego Pacjenta należy dokonać wstępnej diagnozy po to, aby określić najpilniejsze potrzeby terapeutyczne.