Grzebielin – Ośrodek terapii uzależnień

Test ryzyka uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu, czyli alkoholizm jest przewlekłą chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych i może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.
W celu oszacowania ryzyka uzależnienia został opracowany tzw. przesiewowy test CAGE, który należy do grupy najpopularniejszych tzw. testów przesiewowych i skriningowych. Test pozwala wskazać grupę osób przejawiających symptomy picia szkodliwego, a także objawy uzależnienia. Jednak aby mieć diagnostyczną pewność na temat występowania uzależnienia, należy poddać się jeszcze konsultacji lekarskiej lub psychologicznej. Tylko szczere odpowiedzi na następujące pytania mogą pomóc w uzyskaniu wiedzy na temat swojego ewentualnego uzależnienia:
alcohol-bad-bones-400x400
1. Czy w Twoim życiu miały miejsce takie okresy, kiedy odczuwałeś/aś konieczność ograniczenia swojego picia?
2. Czy zdarzyło się że osoby z bliskiego Ci otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia?
3. Czy zdarzało się, że odczuwałeś/aś wyrzuty sumienia, poczucie winy lub wstyd z powodu swego picia?
4. Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia nerwów lub postawienia na nogi?

Uzyskanie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu. Zadzwoń:

885 701 700
Więcej o uzależnieniu